Czym jest astrologia
Krótka historia astrologii
Astrologia
(łacińska nazwa astrologia, pochodzi od greckiego połączenia słów: astron – gwiazdy i logia - nauka)
Astrologia to, w dzisiejszym tłumaczeniu, nauka o gwiazdach i o ich wpływie na człowieka, na jego zachowania oraz wydarzenia mające miejsce wokół niego - zaklasyfikowana także jako dziedzina pseudonaukowa. Jednak czy dziedzina, którą praktykowano i rozwijano przez ponad 4 tysiące lat i która odgrywała tak duże znaczenie w wielu kulturach na świecie, jest niczym nie wartą fanaberią ludzi się tym zajmujących? Czy też jest dyscypliną godną naszego zainteresowania, oferującą pewien wgląd w nas samych, których inne dziedziny zachodniego świata nauki nie są w stanie nam zaoferować? Czy dziedzina, nazywana też swego czasu „królową nauk”, nie może nam już nic zaoferować w dzisiejszych czasach?
Ludzie od zawsze obserwowali nocne niebo. Mnogość widocznych gwiazd na nieboskłonie musiała przytłaczać i inspirować jednocześnie. Szukając wytłumaczeń dla swoich ziemskich spraw i poszukując sensu istnienia, w naturalny sposób skłoniła nas do poświęcenia większej uwagi temu, co się dzieje na niebie, w tym ruchom poszczególnych gwiazd. Z czasem, po długich obserwacjach, pojawiła się ich klasyfikacja, nazewnictwo oraz widoczne cykle, które skrupulatnie odnotowywano. Zaczęliśmy również spostrzegać, iż sam ruch gwiazd, jak i ich poszczególne układy na niebie, mogą mieć wpływ na nas samych, jak i na wydarzenia mające miejsce wokół nas.
Z biegiem czasu wszystkie ludy na świecie, poważnie traktujące zebraną wiedzę na temat gwiazd, przyczyniły się do powstania tzw. astrologii, jako dziedziny nauki zajmującej się tym zjawiskiem. Najwcześniejsze zapiski pochodzą z Mezopotamii (od Sumerów) i są datowane na 2 tysiące lat p.n.e. Większość tej wiedzy została później przejęta, ale także zmodyfikowana i rozwinięta, przez Greków, zaś w dzisiejszych czasach znana jest pod nazwą astrologii zachodniej. W podobnym czasie rozwijały się również szkoły astrologii wedyjskiej (hinduskiej) oraz astrologii chińskiej. Ze wszystkich wyżej wymienionych najbliżej dzisiejszej astrologii zachodniej jest do astrologii wedyjskiej, poza kilkoma znacznymi różnicami (np. w astrologii wedyjskiej położenie Księżyca w tzw. Nakszatrach, ma dużo większe znaczenie, aniżeli położenie słońca, które w astrologii zachodniej nosi miano najważniejszej planety w horoskopie urodzeniowym).
Astrologia zachodnia jako nauka była wykładana na uniwersytetach europejskich aż do XVII w. Do tego czasu wielu monarchów na całym świecie korzystało z usług astrologów, by przewidywać wydarzenia oraz określać najbardziej sprzyjające czasy na podboje czy inne ważne wydarzenia. Najbardziej znanymi byli John Dee, który doradzał królowej Anglii Elżbiecie I, Michael Nostradamus doradzający królowej Francji, Johaness Keppler, Galileo Galilei czy też Giordano Bruno.
Po usunięciu astrologii z uniwersytetów ponad trzysta lat temu, jej wpływ znacząco zmalał, zaś jako dziedzina została ona sprowadzona do powszechnie dzisiaj z nią kojarzonych "horoskopów gazetowych”. Zmienia się to na początku XIX w., gdzie poprzez ruch spirytualistyczny, a później w XXw. poprzez ruch New Age, pamięć o niej wróciła do szerszej publiczności, jednak nie przypisując jej już tak wielkiej wagi jak kiedyś.
I pomimo tego, iż astrologia dzisiaj wielu z nas kojarzy się jedynie z zabobonami, wróżkami czy wspomnianymi już horoskopami w popularnych gazetach, potrafi ona jednocześnie zaoferować wgląd w nas samych, jak i zaoferować pewną perspektywę na wydarzenia mające miejsce wokół nas. Dla sceptyka powyższe stwierdzenie, jest jedynie niezakotwiczoną w rzeczywistości insynuacją, która nie ma żadnego przełożenia na nasze życie. Jednak czy podążając za tą retoryką możemy pominąć wpływ Słońca na nasze życie na Ziemi, czy też wpływ Księżyca na pływy morskie lub ogrodnictwo? Dlaczego w pełnię Księżyca spora część z nas odczuwa przypływ energii, zaś medycy z izby przyjęć rejestrują w ten dzień więcej nagłych przypadków niż na co dzień? Podane przykłady są z pewnością jednymi z bardziej oczywistych, jakie można przypisać siłom otaczających nas planet. Jednak skoro Słońce i Księżyc tak znacząco na nas oddziaływają, dlaczego inne planety w naszym układzie słonecznym nie miałyby wywierać na nas wpływu w jakiś określony sposób?
Astropsychologia
(in. Astrologia psychologiczna, Astrologia humanistyczna)
Dzisiaj każdy z nas wierzy lub akceptuje, iż dobry psycholog, jako reprezentant tejże dziedziny nauki, może pomóc nam w lepszym zrozumieniu nas samych, naszych motywacji czy też pomóc nam rozszyfrować traumatyczne przeżycia po to, by odnaleźć upragniony wewnętrzny spokój. Robimy to głównie wtedy, gdy znajdujemy się w sytuacji, w której już nie jesteśmy w stanie sobie sami pomóc i szukamy wsparcia osób trzecich, które mogłyby spojrzeć na naszą sytuację "z boku" i podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami. Często odmienna perspektywa pozwala nam ujrzeć nasze dotychczasowe doświadczenia w innym kontekście, co w rezultacie może pomóc nam uporać się z aktualnym stanem niemocy, w jakim się znaleźliśmy. A poprzez lepsze zrozumienie samego siebie, zyskujemy więcej wiary w nasze własne możliwości, by stawić czoła kolejnym wyzwaniom.
Dziś wielu z nas postrzega psychologię jako naukę przydatną w kwestiach zrozumienia mechanizmów naszego zdrowia psychicznego. Akceptując powyższe stwierdzenie dobrze jest pamiętać, iż pewna część wiedzy dotyczącej dzisiejszej psychologii i postrzegania ludzkiego psyche, wywodzi się częściowo z astrologii, tak jak np. archetypy osobowości, opierające się na znakach zodiaku. Jak do tego doszło? Otóż Carl Jung, jako jeden z głównych twórców dzisiejszej psychologii, zajmował się też astrologią, którą wprowadził również do swojej praktyki psychoterapeutycznej, co potwierdzają źródła akademickie. W pracy ze swoimi pacjentami wykorzystywał horoskop urodzeniowy i zachęcał swoich klientów, by przynosili oni tenże na swoją pierwszą wizytę.
Jung wprowadził również astrologię do swojej psychoanalizy poprzez koncepcję „synchroniczności” jako komplementarnej części przyczynowości i częściowo tłumaczący tzw. zbieg okoliczności, co mimo ogólnie sceptycznego podejścia środowiska naukowego nabiera coraz większego znaczenia wraz z rozwojem fizyki, w szczególności kwantowej.
Tak więc już na pierwszy rzut oka, nie sposób przeoczyć ogromnego wpływu astrologii na otaczający nas świat. Nie twierdzę, że współczesna psychologia opiera się na astrologii, jednak biorąc pod uwagę, iż pewne jej elementy zostały zaabsorbowane jako część, wszechobecnej dzisiaj, psychologii, ciężko o lepsze odniesienie w kwestii jej przydatności we współczesnych czasach.
Przedstawiam powyższe informacje głównie po to, by przełamać pewne stereotypy w naszym postrzeganiu astrologii, jakoby nie miała nam nic do zaoferowania. Także, dopóki osobiście nie sprawdzimy informacji, które może nam zaoferować, dopóty nie będziemy wiedzieć, jak pomocnym i efektywnym narzędziem może się ona okazać w naszym własnym życiu.